Швидкість (формула)
Будь-яке переміщення відбувається у часі. Можна сказати, що куля перемістилася з початкової точки А до кінцевої точки Б за якийсь проміжок часу:
Δt = t1 – t0, де
- t1 – кінцевий час;
- t0 – початковий час;
- Δt – проміжок часу
Якщо хочемо дізнатися як швидко відбувається переміщення кулі, то ми намагаємося виміряти швидкість кулі.
Швидкість у фізиці позначають символом V:
V = S/t (Швидкість = відстань/час)
Висловлюючись точніше, можна сказати:
Швидкість дорівнює різниці положення предмета поділеної на різницю часу
V = (X1 – X0)/(t1 – t0) = ΔX/Δt
Змінна V позначає лише величину швидкості! Слід сказати, що швидкість (як і переміщення) має певний напрямок, тобто швидкість є векторною величиною!
Миттєва швидкість
Припустимо, що ми їдемо автомобілем по шосе. У якийсь час водій кидає свій погляд на спідометр і бачить, що стрілка приладу показує швидкість 110 км/год. Через деякий час повторний погляд водія фіксує величину 95 км/год. А ще через час – 105 км/год. Всі ці свідчення спідометра (110; 95; 105) називають миттєвою швидкістю автомобіля – швидкістю в даний момент часу.
Рівномірна швидкість
Рівномірний рух із постійною швидкістю – це найпростіший вид руху. На коштовних машинах є режим “круїз-контроль”. У цьому режимі автомобіль рухається із рівномірною швидкістю, величину якої встановлює водій.
Нерівномірний рух
Однак, у повсякденному житті рух відбувається з різними швидкостями – це так званий “нерівномірне рух”. У найпростішому випадку зміну швидкості можна виразити вже знайомою нам формулою:
ΔV = V1 – V0, де
- ΔV – зміна швидкості;
- V0 – початкова швидкість;
- V1 – кінцева швидкість
Середня швидкість
Швидкий поїзд Київ-Луганськ вирушає з Києва о 18:40, а прибуває до Луганська наступного дня о 9:40. Т.ч., час у дорозі становить 15 годин. Відстань між Києвом та Луганськом 840 км. У цьому випадку, розділивши відстань на час, ми отримаємо середню швидкість:
Зверніть увагу, що середня швидкість позначається за допомогою штриха над символом V.